שלושה (ודלי הפלא) בדירה אחתלפני כמה חודשים עברתי לדירת שותפים, וכמו בכל דירה המבוססת על מספר זרים החולקים יחד בית, ישנם חוקים. בין אם הזרים הופכים להיות חברים טובים ובין אם לא, הגיוני שאת המטלות, כמו ההוצאות ושאר החשבונות למשל, יש לחלק באופן שווה והוגן.

כך יצא שעל לוח השנה במטבח מתנוססים שמותיהם של כל השותפים, ברוטציה מסודרת, ובצורה הזו יודע כל אחד מתי מגיע השבוע שבו תורו להיות אחראי על הניקיון הכללי, הוצאת הזבל, ריקון מדיח הכלים וכיוצא בזה. בסוף אותו שבוע, מתבצע ניקיון יסודי יותר הכולל שטיפת רצפות, קרצוף הכיריים ועוד שלל פינוקים מהנים מהסגנון הזה.

אולי כבר הצלחתם לזהות מנימת דבריי שאני לא חובבת ניקיון גדולה. זה בסדר, ברור לי שאינני פתית שלג יחודי ואנשים רבים חולקים איתי את התחושה הזאת. העניין הוא, שהמעבר לבית המשותף עזר לי קצת להבין - למה בעצם? למה אנשים כך כך סובלים מפעולת ניקיון הבית ולא מסתדרים איתה?

ובכן, מן הסתם אין לזה רק תשובה אחת ולכל אחד סיבותיו העיקריות שלו ורמות שונות של סלידה לעניין (ובואו נשים רגע בצד את האנשים המיוחדים ומעוררי ההשתאות הטוענים שלנקות היא מן הפעולות החביבות עליהם) - אך גיליתי שזוהי פשוט פעולה שרבים סבורים כי לא נוח או נעים לעשות בעיקר מבחינה פיזית. כלומר, היא מקשה, היא מסורבלת, לעתים אפילו מכאיבה ומזיקה (יבלות, כיפוף גב, ואם מדובר על שטיפת רצפה או קרצוף אמבטיות בחורף אז אולי אפילו דלקת ריאות לא עלינו). בקצרה, לא שיא הכיף, ומדברים אלה ניתן די בבהירות וקלות להבין מדוע.

כשהגעתי לבית השותפים והגיע תורי לנקות, הבנתי מדוע הבית לא במצב מי-יודע-מה ולכל השותפים יש גישה דומה לשלי בכל הנוגע לניקיון. הציוד היה ישן, מתפורר, חלוד ומטונף. אם באופן רגיל זה לא הכי נחמד לנקות, התנאים שהציב הציוד בבית הזה הפכו את זה למשימה מאתגרת ולא נעימה אפילו יותר. החלטתי שיש גבול לכל תעלול ושהגיע הזמן לציוד ניקיון חדש.

יצאתי מנקודת הנחה שלאור הנסיבות, כולם ישמחו לתרום קצת כסף לטובת העניין. אז עשיתי מחקר וגיליתי את מה שיהיה עתיד לשנות את חיינו או פשוט להפוך אותם לשמחים הרבה יותר - דלי הפלא. הייתי קצת חשדנית, שכן עברתי על חצי אינטרנט וראיתי אינסוף מכשירים ושכלולים והמצאות ומכשירים המיועדים לניקיון קל של הבית, אבל משהו הפעם פשוט נראה לי הגיוני ונכון. ראשית, המחיר היה מתאים לכיס שלנו. שנית, דלי הפלא היה נשמע בדיוק כמו מה שהיינו צריכים. פלא.

מאז שקיבלנו את דלי הפלא הזה, שכל השותפים הרימו גבה למולו בהתחלה, אף אחד כבר לא מפחד משבוע הניקיון שלו. אתם בטח רוצים לדעת מה כל כך פלאי, אז אסביר כי זה מאוד פשוט - הוא מקל על המאמץ הפיזי.

הידית הארגונומית לאחיזה נוחה, המוט הטלסקופי שאינו מחליד ומתכוונן לגובה מדויק כך שלא צריך להתכופף, המגב שנכנס בקלות לפינות המרגיזות, הגלגלים שלוקחים את הדלי לכל מקום בלי טיפת מאבק והמסחטה, שסוחטת את הסמרטוט המטונף בצורה הקלה והאופטימלית ביותר, בלי להתכופף באמבטיה, לקבל שפריץ של מים מזוהמים לפרצוף ולבגדים ובלי סימני מאמץ אדומים על הידים ושרירים תפוסים. פתאום, עם דלי הפלא, הניקיון הפך לפעולה נעימה ואלגנטית במקום לשדה קרב שהיה קודם. ואצלנו בבית, זה באמת פלא.

אין תגובות:

פרסום תגובה